Mleko modyfikowane – jakie się wprowadza modyfikacje? Odróżnienie od zwykłego mleka
Mleko modyfikowane to produkt mleczny, który powstał poprzez dodanie jednego lub więcej składników do mleka pełnego. Te dodatkowe składniki mogą obejmować między innymi: substancje słodzące, emulgatory, stabilizatory, sole, witaminy i minerały. Najpopularniejszym rodzajem mleka modyfikowanego jest mleko odtłuszczone, ale istnieją też inne odmiany, takie jak półtłuste i pełnotłuste. Proces modyfikowania mleka zmienia nieco jego skład odżywczy, ale nie traci ono ważności szybciej niż zwykłe mleko niemodyfikowane.
Mleko modyfikowane – powszechne modyfikacje producentów
Jedną z powszechnych modyfikacji mleka jest dodanie aromatu, np. czekoladowego lub truskawkowego. Inne modyfikacje obejmują dodanie witamin lub minerałów oraz zmianę zawartości tłuszczu. Mleko można też modyfikować, by nie zawierało laktozy.
Proces modyfikacji mleka polega zazwyczaj na usunięciu niektórych naturalnych składników i dodaniu innych. Na przykład, kiedy do mleka dodaje się witaminę D, usuwa się inne składniki odżywcze. Oznacza to, że mleko wzbogacone może mieć więcej witaminy D lub innego składnika, co nazywa się fortyfikacją. Zwykle usuwa się część laktozy lub rozbija się ją na inne cukry z użyciem enzymów.
Czym różni się smak mleka modyfikowanego od zwykłego?
Smak mleka modyfikowanego różni się od smaku zwykłego mleka na kilka sposobów. Po pierwsze, zawartość tłuszczu w mleku modyfikowanym jest niższa niż w mleku zwykłym, dlatego może ono mieć nieco mniej bogaty smak. Ponadto białka w mleku modyfikowanym są rozbijane na mniejsze kawałki niż w mleku zwykłym, co może wpływać na jego konsystencję i smak. Wreszcie, niektóre marki mleka modyfikowanego dodają do swoich produktów substancje słodzące lub inne środki aromatyzujące, aby poprawić ich smak.
Jaki jest okres trwałości mleka modyfikowanego
Okres przydatności do spożycia otwartego mleka modyfikowanego zależy od daty przydatności do spożycia i sposobu przechowywania po otwarciu Mleko modyfikowane ma zwykle wydrukowaną na opakowaniu datę przydatności do spożycia. Wskazuje ona, jak długo produkt będzie świeży, jeśli będzie prawidłowo przechowywany – w lodówce w temperaturze poniżej 5ºC. Po otwarciu produkty przechowywane w lodówce powinny zostać zużyte w ciągu miesiąca.